Képek az alkotásról
Kép hozzátöltés
Archív fotók

Barátság emlékmű

(Friendship memorial)
Elhelyezkedés

Veszprém, József Attila u.
(A Csermák lépcső és a József Attila utca által közrefogott lakótelep déli részén, a parkban.)
Veszprém megye
Hungary (Magyarország)
Lat: 47.088880, Lon: 17.905907

Ki, Mikor?

Alkotó:
Mikus Sándor
Felállítás éve: 1957

Alkotás paraméterei

Elhelyezkedés: Közterületen lévő

Alkotás jellege: emlékmű, emlékkő, relief, dombormű • Vallási téma: nem köthető valláshoz • Történelmi téma: szovjet • Stílus: szocialista realista (1949-58), modern • Forma: alakos, személyek • Anyag: bronz, mészkő, más kő • Műemléki besorolás: nem besorolható

Leírás, sztori

Ez egy unikum. Egészen különös tömegalakítású emlékmű. És komoly fejtörést okozott nekem a nyáron. Egészen addig nem ismertem, teljesen véletlenül tűnt fel most is - egy rövid pillanatra -, a Jeruzsálemhegyről lefelé, egy kanyarban. Fel is ordítottam, hogy azta, héjj, fúmitláttam, egy furcsa katonás emlékmű, ide majd vissza kell jönni. Másnap vissza is mentünk fotózni, felderíteni, sétálni.

Megérte.
Egy nagy szögletes tömb, vörös terméskővel burkolva, ennek egyik rövidebb (!) oldalán egy dombormű, mindenféle felirat nélkül. Körbejártam, eltüntetett felírás, leszedett tábla nyomai nem találhatók. Titokzatos. Kis, alacsony korláttal kerített, korai lakótelepen áll. (Talán honvédségi lakótelep lehetett akkoriban?)
A domborművön két férfi, egy (feltehetőleg szovjet egyenruhában lévő) katona és egy felöltős civil. Pacsiznak egymással.
Valahogy nagyon ismerős volt. Hamar rájöttem: ennek bizony Mikus Sándornak kell lennie. Ezek a férfiak Mikus figurái. Keresés. De hiszen nem szerepel a jegyzékekben. Az irodalomban és az idegenforgalmi kiadványokban sem.

Valamivel később, véletlenül, egy rég látott, rég frissített, megyei, emléktáblás-emlékműves honlapot elővéve megtaláltam rajta az objektumot, de hibás évszámmal és Márvány Pál szobrászművésznek tulajdonítva. Ilyen nevű szobrász természetesen nem létezik. Kutatás előre, de hol? Semmi. Ismét az derült ki, mennyire nem tartják számon sem az emberek, sem az illetékesek az elfelejtett köztéri alkotásokat.

Végül - végre - a Mikus c. klassz album szöveges részében találtam róla említést, egy fél mondatot: 1957-ben állították fel, "szovjet katona nyújtja jobbját egy civil magyarnak" (Szíj Rezső: Mikus, Corvina, Budapest, 1977). Nagyon örültem, hogy ez legalább kiderült. De mégis, maga a jelenet, honnan volt ismerős? És ugyanebből az albumból kiderült ez is: bizony az egykori Sztálin szobor nagyméretű, körbefutó, sok alakos frízéből emelte ki az alkotó a jelenetet: az egykori domborműves frízen szinte pontos mása megvolt a két alaknak! Ugyanilyen beállításban, ruhában, oldaltáskával - a különbség mindössze a sapkalengetés helyett integetés volt. Klassz! Jó volna, ha belekerülne a Mikus-életrajzokba ez az emlékmű is. Kifejezetten jó állapotnak örvend és komoly kordokumentum, élő történelmünk része - őrizzük, őrizzétek meg eredeti állapotában!

English summary: English summary: This forgotten memorial was symbolised the soviet-hungarian friendship, illustrated with the figures of a soviet soldier and a hungarian civies.

Cím alapján hasonló MűLapok
Hozzászólások

Szólj hozzá, ha véleményeznéd, vagy Egészítsd ki, ha új információd van!

Szakállberci @ 09-01-08 15:39

Köszönöm a tartalmas hozzászólást és a témát jól kiegészítő fotókat! Igen, tudtam a fríz elpusztításáról és arról is, hogy Mikus megbízást kapott az újrafaragásra és Csepelen akarták felállítani - valami olyasmi idézet dereng az alkotótól, hogy ami egyszer elpusztult, azt ugyanúgy megismételni már nem tudja, de vállalja a munkát. Arról viszont nem tudtam, hogy a Kiscelli Múzeumba került néhány elkészült darabja és arról sem, hogy ma a Memento Parkban láthatók! Köszönöm a sok értékes információt. Igen, Csepelen akkoriban, 1980 körül már számos modern elgondolású, kortárs, előremutató szobor került elhelyezésre, a szocreál megformálású, idejétmúlt megjelenésű "új" emlékművet nem lehetett volna könnyen "eladni". A Kiscelli Múzeum körül számos egyéb szobortöredék is feküdt akkoriban, egészen régiek is - sorsuk bizonytalan, ismeretlen. Jó volna többet tudni azokról is.

Pótó János @ 09-01-08 09:42

Gratulálok a remek megfejtéshez, de a motívum továbbélésének van egy további, későbbi szála is. A Sztálin-szobor domborművei ugyanis egészen 1975-ig a helyükön voltak, csak egy paravánnal letakarták azokat. 1975-ben újjáépítették a dísztribünt, s ekkor egy építőipari bontóbrigád teljesen szétverte a domborművet. Mikus ezen annyira felháborodott, hogy végül megbízást kapott a domborműfríz újrafaragására eredeti méretben. Persze azt akkor már kényelmetlen lett volna emlegetni, hogy újrafaragják a Sztálin-szobor domborművét, ezért eufemisztikusan egy Csepelen felállítandó Felszabadulási emlékműről írtak a lapok. A Sztálin-szobor (szemből) bal oldali domborművéből készült el négy nagy, 2,4 méter magas, 40 cm vastag tábla, összesen 6,1 méter hosszban, aztán az egész valami miatt abbamaradt. Akkori pletykák szerint Csepel nem kért az újrafaragott Sztálin-domborműből, még akkor sem, ha eufemisztikusan Felszabadulási emlékműnek nevezték. Hamarosan Mikus is meghalt, s végül sehol nem állították föl. Az 1980-as évek közepén a Kiscelli Múzeum udvarán hevert a négy tábla, néhány éve pedig a Szoborparkban van, ugyancsak a földre fektetve. Felteszek két képet is, az egyik a Sztálin-szobor eredeti domborművének részlete, a másik az 1976-ban újrafaragott fríz adott része ma a Szoborparkban.

MűLapok időrendi léptetése

Minden műlap

Alkotások 300 méteren belül

Nagyobb térkép | Környék bejárása

Műlap szerkesztő

Szakállberci

Létrehozva: 2008-11-14 00:31

Frissítve: 2008-11-17 14:36

Mű AZ 2891 | SR 100

Megtekintés: 923, e heti: 0

Kép hozzátöltők

Pótó János

Szoborlap 3.0 » beta

Magyarország legnagyobb közösségi alapon működő művészeti adatbázisa.

2006-2010 © pt, idealap projekt

Feltöltési elveink - mi fér bele?

Jogi Dolgok - felhasználás feltételei

Impresszum - főszerkesztő játékosok

10493 műlap • 55888 fotó • 2548 alkotó • 874 település

Tegeződünk és bringázunk - minden, amit szeretünk

Szerverünket a www.nlgsys.net biztosítja